Na začátku zrodu rozhledny v Salaši stála vyzvaná architektonická soutěž soukromého investora z Přerova, který se rozhodl zhmotnit svou vizi stavby rozhledny Salaš a oslovil tři architektonické kanceláře na Moravě. Z jejich individuálních návrhů byla vybrána koncepce rozhledny architektonické a projekční kanceláře CAD Projekt plus s.r.o. podle návrhu ing.arch. Jana Smékala. Tento návrh byl vybrán z celkových 4, které tato architektonická kancelář v rámci zadání vypracovala v roce 2013. Investor se rozhodl, postavit na svém pozemku na kopci nad vesnicí Salaš rozhlednu ve tvaru dvou do sebe zakleslých sedmiček. Dvě „šťastné sedmičky“ v té době obsahovaly jen jednu vyhlídkovou plošinu ve výšce 12 metrů, konstrukce v rámci architektonické studie byla subtilnější, ale v průběhu projektování došlo k větším či menším úpravám.
Primárně se v rámci změn přistoupilo ke zvýšení celé rozhledny z původních dvanácti metrů na 15 metrů výšky spodní plošiny, dále nahradila původní zastřešení druhá vyhlídková plošina. Každá sedmička má tedy v dnešní době jednu vyhlídkovou plošinu ve výškách 15 a 20 metrů. Rozhodnutí o využití i druhé sedmičky se z dnešního pohledu jeví jako velice šťastné, protože výškový rozdíl 3 metrů se může zdát jako nepodstatný, ale pro výhled na kostelní věže Velehradu, který se nachází nedaleko odtud, se každý metr navíc ukázal jako klíčový. Koncepční změny se rozhledna dočkala po zmíněném zvýšení, kdy bylo nutné rozšířit i konstrukční prvky, které rozhlednu podpírají. Původní návrh dvou do sebe zaklesnutých sedmiček musel být pozměněn, neboť jedna do druhé se sedmičky bez razantního rozšíření základny nebyly schopné vejít. Proto bylo vymyšleno staticky čistější řešení, kdy jedna sedmička větší obepíná druhou podpůrnou sedmičku menší.Celá rozhledna je navržena jako ocelová pozinkovaná konstrukce spočívající na třech základových patkách. Ty byly společně se základem schodiště zhotoveny na místě, jednotlivé části ocelové konstrukce byly na místo dovezeny po úzké polní cestě, která zde již byla a která v některých úsecích musela být rozšířena pro průjezd nákladního vozidla. Obě plošiny společně spojuje se zemí točité schodiště se stodvanácti stupni, ty jsou vykonzolovány z nosné ocelové tyče končící na svém vrcholu hromosvodem. Podlaha plošin je navržena a vyrobena z pororoštových dílů, ty umožňují průhled na terén a umocňují tak zážitek z návštěvy rozhledny.
Bezpečnost na plošinách je zaručena ocelovým pozinkovaným zábradlím – původně bylo navrženo jako skleněné, ale z ekonomického a praktického hlediska nebylo výhodné. Ocelová konstrukce je obložena dřevěnými lamelami ze severské borovice. Tento plášť měl dříve pokrýt celý povrch rozhledny, ale při projektování realizační dokumentace v roce 2014 bylo rozhodnuto o jejím odkrytí na vnitřních plochách. Bylo by škoda zakrýt konstrukci, která je svým způsobem unikátní a neumožnit tak návštěvníkům nahlédnout do systému, který celou rozhlednu vynáší.
Přístup k rozhledně je pro pěší po částečně zpevněných cestách z horního konce vesnice Salaš, výhled do krajiny umožňuje i posezení na lavičkách, které jsou jak jinak – ve tvaru sedmičky.
- 3-5
- 6-11
- 12-15
- 16-17
- 18-35
- 36-50
- 51-65
- 65+
Zlínský kraj
South Moravian
68706
Česká republika
Litujeme, nebyly nalezeny žádné záznamy. Upravte kritéria vyhledávání a zkuste to znovu.
Je nám líto, nelze načíst API pro Mapy.